Status

You are not logged in.

Polowanie prowadzone przez Adama Cyganowskiego zawsze cieszyło  się dużym zainteresowaniem. Tym razem na zbiórce stanęło 32 myśliwych, w tym 4 zaproszonych gości.  3 duże zaplanowane mioty: Wytoka, Gwiazda-Żóżlówka i Czerwony Kamień okazały się obfite w płową oraz czarną zwierzynę. Pomimo trudnych miotów naganka dzielnie pracowała wspomagana pieskami Krzysia Szobera i Wojtka Goryla.  Po 2 miocie apetyty wszystkich uczestników polowania zaspokoiła gorąca grochówka. Polowanie przebiegało w bardzo dobrej atmosferze i przy bardzo dobrej pogodzie. Skuteczność myśliwych również była dobra bo przy oddanych 24 strzałach na pokocie znalazło się 8 jeleni, 10 dzików i 1 koza. Królem polowania został zaproszony gość Robert Fiuk, który upolował jelenie – łanię i cielę. Tym razem chrzest myśliwski przyjął z rąk Prezesa Wojtek Goryl, który upolował łanię jelenia.  Na uwagę zasługuje rówież fakt, że w 2 miocie naganiacz Bartek Kuśmierski znalazł w okolicy „Telefonicznej” piękny prawy zrzut jelenia byka w formie 14-taka. Następnego dnia pojechał w to miejsce i znalazł w odległości ok 30 m lewą tykę „do pary”.

Tekst i zdjęcia: Adrian Grela

Pierwsze polowanie w tym sezonie na terenie obwodu nr 71 odbyło się na „Dębinie”.  Na zbiórce stanęło 19 myśliwych i ….kot leśniczego Kol. Kazika Dejnka:) Po sygnale „Powitanie” odegranym przez Adriana i Józka prowadzący – Tomek Jankowski poinformował o zasadach bezpieczeństwa i rozdał kartki myśliwym. W I miocie Andrzej Sieheń strzelił kozę a Hubert dzika. Kolejne  mioty okazały się pełne czarnego zwierza, którego dzielnie wypędzali z miotu  naganiacze  z Kamilem Jankowskim na czele, który zamiast polować, postanowił wejść w szeregi naganki.  Pogoda dopisywała, nastroje jak zwykle też, no i  śniadanie było oczywiście smaczne za sprawą najlepszej kiełbaski z Grodkowa. Ostatecznie, po 4 miotach na pokocie znalazło się 12 dzików i 1 koza. Prowadzący Tomek wykazał się dobrą intuicją i organizacją polowania.  Królem polowania został Adrian, który strzelił wycinka i warchlaka. Kolega Darek Stępień natomiast  upolował w ostatnim miocie dzika – swojego pierwszego grubego zwierza na polowaniu zbiorowym , tym samym prowadzący dopełnił tradycji i przeprowadził ceremonię „chrztu myśliwskiego.

Tekst i zdjęcia: Adrian Grela

Tradycyjną mszą świętą 7.11.2015 r., tym razem przy Kniejówce, rozpoczęło się polowanie hubertowskie. Zaproszenie do odprawienia eucharystii przyjął ksiądz Jerzy Dzierżanowski, rodzinnie związany z naszym Kołem. Cytatem z „Pana Tadeusza” o rozpoczęciu łowów mszą w leśnej kaplicy przypomniał nam, że kultywujemy tradycję zapoczątkowaną przed wielu laty.

W trakcie odprawy ślubowanie złożył Darek Stępień w obecności swego opiekuna Edwarda Galli. Darek już w czerwcu rozpoczął swą myśliwską przygodę, a po raz pierwszy jako myśliwy uczestniczył w tym dniu w polowaniu zbiorowym.

Polowanie poprowadził Łowczy z pomocą Huberta Olejnika i Prezesa. W spokojnym tempie opolowaliśmy dwa mioty, pomiędzy którymi spożyliśmy w Kniejówce, upieczoną przez kolegę Eugeniusza Stępnia, pyszną kiełbaskę.

Na pokocie, dzięki dobrej pracy licznej grupy naganiaczy wspomaganych sforą Krzysia Szobera znalazły się 2 łanie, 3 dziki i 3 kozy. Królestwo przypadło w udziale Łukaszowi Dzierżanowskiemu, który strzelił szmalkę, Stasiu Goryl również z łanią został I wicekrólem . Antoni Dzierżanowski, Krzysiu Szober i Zdzichu Bąk oddali po jednym celnym strzale do przelatków i z racji, że ten ostatni zrobił to jako pierwszy to on został II wicekrólem.

Sukces odniósł również Adrian Grela, który kilkakrotnie celnie strzelał do selekcyjnego byka ósmaka, prowadząc go jednak nie w lunecie, a w obiektywie aparatu fotograficznego.

Pieczony dzik przygotowany w Komprachcicach z polecenia Alfreda Woźnicy uzyskał wysokie oceny od spożywających go koleżanek i kolegów.

Tekst: Wojciech Dudik

Zdjęcia: Adrian Grela

 

W dniu święta naszego patrona 3.11.2015 r., w obwodzie 61 odbyło się polowanie komercyjne dla myśliwych z Francji za pośrednictwem biura polowań Global Hunting.

Z uwagi na słaby rezultat ubiegłorocznego polowania Zarząd Koła zdecydował wstrzymać polowania indywidualne na części leśnej na dwa tygodnie przed jego terminem. W miejscach stałego dokarmiania zwierzyny wyłożona została cykoria zorganizowana przez Czarka Bajka i wzbogacona dwukrotnie przed polowaniem przez Alfreda Woźnicę ziarnem kukurydzy. Ostatni szlif w zakresie stanu i lokalizacji zwyżek wykonał Podłowczy z Darkiem Stępniem.

W tak przygotowanym łowisku Prezes przeprowadził 4 duże mioty, bo i grupa myśliwych była liczna – 25 osób. Sprawnie pracowała naganka składająca się głównie z myśliwych koła w towarzystwie psów Krzysia Szobera i Gabriela Lipy.

Polowanie zostało uznane za udane, na pokocie leżało 7 jeleni, 12 dzików, 6 saren i 4 lisy, co przy oddanych 52 strzałach świadczy o dobrych umiejętnościach strzeleckich zagranicznych gości.

Jeden z trzech byków, postrzelony na badyl został osaczony przez psy i zlokalizowany przez Darka Stępnia, co umożliwiło jego dostrzelenie. Jak się okazało był to medalowy czternastak o masie wieńca 6.90 kg, niestety w wieku 8 lat.

Podczas pokotu Prezes dokonał pasowania trzech myśliwych, którzy strzelili swoje pierwsze jelenie.

Godne podkreślenia jest zaangażowanie licznej grupy myśliwych z Koła w przeprowadzenie tego polowania, którzy mimo tego, że był to dzień roboczy stawili się na zbiórce i wykonali kawał dobrej roboty minimalizując koszty poniesione przez Koła na organizację tego przedsięwzięcia.

Tekst: Wojciech Dudik

Zdjęcia: Adrian Grela

Rykowisko tego sezonu określić można jako nierówne, a panujące wysokie temperatury sprawiały, że wrześniowe poranki bardziej kojarzyły się z polowaniem na rogacze podczas rui. Mimo tego padły w naszym Kole trzy medalowe byki.

Medalową serię rozpoczął Wojtek Dudik. 24 września, jak zwykle w okolicach „Gwiazdy” podczas porannego podchodu strzelił ryczącego, widzianego już wcześniej, regularnego szesnastaka z 12 odnogami w koronach. Obecność 1 łani, niezbyt donośny, niski głos byka pomogły podjąć Prezesowi trafną decyzję.

Trzy dni później ostatnie wyjście swego rykowiskowego urlopu sukcesem zakończył Adam Cyganowski. Na „Kwadratowej Łące” po przegranej walce ze starym bykiem z jego starego drylinga padł „SZABLASTY” – mocny czternastak o myłkusowatej formie wieńca. Byk ten był widziany w minionym sezonie przez Adama i Adriana Grelę. W tym roku nikt go wcześniej nie widział.

Zakończenie rozdziału „Rykowisko 2015” napisał Adrian Grela. Rankiem 1 października w okolicach Skarbiszowickej  Cegielni przeciął on drogę, dłużej już żerującej na polach chmarze nieregularnego czternastaka. Sylwetka byka próbującego przebić się za łaniami przez pole na Czerwone Dęby nie pozostawiała wątpliwości, że ma w krzyżu byka łownego. Jak się okazało był to rywal „SZABLASTEGO” sprzed 4 dni, który wtedy zwyciężył, aby tego ranka przegrać.

Tekst: Wojciech Dudik

Zdjęcia: Adrian Grela

 

 

Impreza, podczas której nagradzamy zdobywcę najlepszego wieńca minionego sezonu odbyła się tym razem 19 września. Tak się złożyło, że myśliwy nagrodzony tego wieczora strzelił w poprzednim sezonie dwa najlepsze byki  i obydwa medalowe. Remigiusz Włodarczyk, bo o nim mowa pierwszy raz uczestniczył w naszej wrześniowej imprezie (Prezes zażartował, że tylko dlatego bo miał zobowiązania jako wyróżniony) i zapewniał, że nie ostatni. Nie był to jego jedyny sukces tego dnia, bowiem wcześniej na strzelnicy w Opolu wygrał Zawody w wieloboju myśliwskim o Puchar Opolszczyzny (nota bene w barażu z naszym kolegą Krzyśkiem Szoberem).

Biesiada z Kniejówki przeniosła się do domku myśliwskiego, gdzie liczna grupa skorzystała z noclegu (w kilku przypadkach bardzo krótkiego).

Tekst: Wojciech Dudik

Zdjęcia: Adrian Grela

 

 

W dniu 12.07.2015r. odbył się Okręgowy Zjazd Delegatów. Z naszego Koła brało w nim udział 3  delegatów wyposażonych w mandaty : Wojciech Dudik, Jerzy Bień i Adrian Grela.  Ze względu na sprawozdawczo-wyborczy charakter zjazdu do najważniejszych jego punktów należało:

-wybór Okręgowej Rady Łowieckiej na kadencję 2015 – 2020

-wybór delegatów na XXIII Krajowy Zjazd Delegatów

-wybory członka Naczelnej Rady Łowieckiej

Zjazd skończył się dla nas sukcesem ponieważ aż 2 naszych delegatów – Wojciech Dudik i Jerzy Bień, zostało wybranych do Okręgowej Rady Łowieckiej.

W późniejszym czasie Okręgowa Rada Łowiecka powołała Komisje problemowe, które współtworzą również członkowie naszego Koła:

– Kol. Basia Mocia –  Komisja edukacji przyrodniczo-łowieckiej

– Kol. Wojciech Dudik – Komisja szkoleniowa, Komisja oceny i wyceny trofeów

– Kol. Adrian Grela – Komisja edukacji przyrodniczo-łowieckiej

– Kol. Łukasz Dzierżanowski – Komisja szkoleniowa

Tekst i zdjęcia: Adrian Grela

W dniu 21 czerwca, na strzelnicy myśliwskiej w Opolu-Grudzicach, jak co roku, odbyły się Zawody Okręgowe Kół z opolszczyzny. Wystawiliśmy w tym roku 2 drużyny w klasie otwartej, w  składzie których znaleźli się:  Krzysztof Szober, Adrian Grela, Hubert Olejnik,  Łukasz Dzierżanowski, Rafał Dzierżanowski, Tomek Dzierżanowski. Całodzienne zmagania nie były łatwe z powodu zmiennej pogody  oraz wysokiego poziomu strzelających z 12 łącznie wystawionych  drużyn w klasie otwartej. Ostatecznie z wynikiem 1321 pkt zajęliśmy po raz kolejny II miejsce drużynowo w klasie otwartej. Wyniki naszych zawodników przedstawiały się następująco:

Hubert Olejnik: 461 pkt / 500  /4 miejsce/

Krzysztof Szober: 452 pkt  / 8 miejsce/

Łukasz Dzierżanowski: 408 pkt

Adrian Grela: 407 pkt

Rafał Dzierżanowski: 339 pkt

Tomek Dzierżanowski: 335 pkt

Warto dodać, e nasz Kolega Remigiusz Włodarczyk zajął 3 miejsce zdobywając 462 pkt.

Walne Zgromadzenie w br. miało charakter sprawozdawczo-wyborczy. Zarząd kończył 5 letnią kadencję w składzie Prezes –  Wojciech Dudik, Łowczy – Marek Dzierżanowski, Podłowczy – Eugeniusz Dubiniec, Skarbnik – Andrzej Sieheń i Sekretarz – Adrian Grela. Jak się okazało w tym samym składzie rozpoczął kolejną kadencję, a brak zgłoszenia innych kandydatów świadczy o zaufaniu i dobrej ocenie pracy kolegów z Zarządu. Podobnie przebiegły wybory do Komisji Rewizyjnej, której skład pozostał niezmieniony – Przewodniczący Edward Galla, członkowie Bolesław Żabski i Jan Żołyński. Wybieraliśmy również w tym dniu naszych przedstawicieli na Okręgowy Zjazd Delegatów PZŁ. Z naszego grona wyłoniliśmy trzech delegatów w osobach Jerzego Bienia, Wojciecha Dudika i Adriana Greli. Podczas obrad Honorowy Prezes Jerzy Bień wręczył odznaczenia łowieckie przyznane naszym członkom w minionym sezonie: Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej – Krzysztofowi Szoberowi i Januszowi Gruszce, Medal Zasłużony dla Łowiectwa Opolszczyzny – Hubertowi Olejnikowi, Józefowi Hałdasiowi, Januszowi Gruszce, Krzysztofowi Szoberowi. To ostatnie odznaczenie otrzymał również Pan Jan Kownacki, mieszkaniec Siedlisk, który przez wiele lat czynnie uczestniczył w zagospodarowaniu łowieckim obwodu 61 i w wieku 88 lat ze wzruszeniem odbierał to wyróżnienie.

Osiągnięty wynik finansowy w wysokości 41 tys. zł, zgodność w podejmowaniu wyborów i sprawne prowadzenie obrad przez Prezesa Wojciecha Dudika pozwoliły zakończyć zebranie po 3 godzinach w dobrych nastrojach, przy smacznym posiłku.

Tekst: Wojciech Dudik

Zdjęcia: Adrian Grela

Kontynuując trwające od kilku lat działania, postanowiliśmy i w tym  roku dokonać wsiedlenia bażantów. Zakupiliśmy z OHZ Moszna 30 osobników /27 kur i 3 koguty/, które  zostały wypuszczone 10.03.2015r. w  obw nr 61 w rejonie Niemodlina i Grodźca, w miejscach stanowiących biotop rodzimej populacji bażantów. W akcji brał udział Łowczy, Sekretarz oraz Marek Paluch – znany fotograf ptaków i przyrodnik.

tekst: A. Grela, zdjęcia: M. Paluch, A. Grela